• Polski
  • Deutsch
+48 606 815 000 +48 608 037 431

Co zrobić gdy padnie nam pneumatyka samochodowa?

Pneumatyka samochodowa jest niezbędna w pojazdach ciężarowych. Zwiększa komfort jazdy i pozwala na uzyskanie znacznie większej ładowności. Ale jednocześnie, jej użytkowanie wiąże się z koniecznością stałego monitorowania stanu poszczególnych elementów systemu, ponieważ zignorowanie pierwszych oznak nieprawidłowości, może prowadzić do rozległych uszkodzeń. Co robić, gdy padnie nam pneumatyka samochodowa? Najlepiej udać się do specjalistycznego serwisu samochodów ciężarowych, który będzie w stanie szybko i trafnie zdiagnozować przyczynę awarii. Pneumatyka znalazła swoje zastosowanie zarówno w układzie hamulcowym, zawieszaniu jak i sterowaniu. W przypadku hamulców wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo i dlatego też, powinna być objęta stałą kontrolą.

W przypadku awarii, nie należy kontynuować jazdy, ponieważ system hamowania nie będzie sprawnie działał a dodatkowo, zepsute elementy, mogą spowodować znacznie poważniejsze uszkodzenia, współpracujących z nimi podzespołów. Jeżeli pojawi się problem z pneumatyką zawieszenia, to także dalsza jazda takim tirem jest niewskazana – zwłaszcza, jeżeli jego przestrzeń ładowna jest zapakowana towarem. Podstawowym elementem tego typu zawieszenia są poduszki pneumatyczne oraz kompresor. Zbiornik ciśnieniowy, odwadniacz powietrza, przewody, czujniki i różnego typu regulatory muszą działać bezbłędnie, by tworzyły skuteczną całość. Jeżeli podczas jazdy wyczuwasz, że zawieszenie wykazuje oznaki zużycia, to nie czekaj do wystąpienia poważniejszych uszkodzeń, tylko zgłoś się do fachowego serwisu, który przeprowadzi prawidłową diagnostykę. Wtedy zarówno koszt naprawy/wymiany jak i jej czas będą znacznie mniej obciążające. Systemy pneumatyczne wymagają przeglądów serwisowych także pod względem ich regulacji. Czy po awarii układów pneumatycznych konieczna jest ich wymiana? To zależy od typu uszkodzenia. Niektóre elementy, jak np. hamulce, należy wymieniać kompletami, by na jednej osi znajdowały się takie same części.

Niektóre z podzespołów pneumatycznych (np. do sterowania naczepą) mogą zostać poddane regeneracji i ponownie zamontowane, pod warunkiem, iż zabieg ten będzie wykonany rzetelnie a stan części pozwoli na jej dalsze wykorzystywanie. W przypadku układów hamulcowych i zawieszenia, rekomendujemy montaż części, pochodzących od renomowanych producentów, którzy będą gwarantować należytą jakość i bezpieczeństwo podczas jazdy. Nasz serwis zadba o ich prawidłowe założenie i regulację oraz cykliczną diagnostykę, pozwalającą na utrzymanie ich w należytej kondycji.