• Polski
  • Deutsch
+48 606 815 000 +48 608 037 431

Co to jest Common rail i na czym polega diagnostyka układów wtryskowych?

System COMMON RAIL został wprowadzony na skutek rosnących wymagań przepisów prawa, względem czystości spalin, produkowanych przez samochody. Aby oczyszczanie to było maksymalnie wydajne, konieczne okazało się nie tylko zastosowanie odpowiednich filtrów ale także modyfikacja procesu spalania, by zagwarantować jak najwyższą jego optymalizację, z korzyścią dla środowiska naturalnego. O ile do końca lat 90-tych, najczęstszym rozwiązaniem było stosowanie pompowtryskiwaczy, to w COMMON RAIL funkcja tłoczenia paliwa oraz jego odpowiedniego wtrysku, zostały rozdzielone. W efekcie, wtryskiwanie paliwa jest tak rozłożone w czasie, że znacząco zmniejsza się emisja szkodliwych składników spalania. Rozdzielenie wtrysku paliwa od jego tłoczenia oraz uniezależnienie ciśnienia wtrysku od prędkości, z jaką obraca się silnik, wymaga precyzyjnego układu sterowanego elektronicznie. Aby jego działanie było prawidłowe i wydajne, konieczne jest odpowiednie serwisowanie i profesjonalna diagnostyka, pozwalająca na sprawne usunięcie ewentualnych błędów.

Diagnostyka układów wtryskowych COMMON RAIL wykazuje, iż najczęściej w przypadku awarii, mamy do czynienia z nieprawidłowym działaniem wtryskiwaczy. Jak ocenić ich stan techniczny? Należy zweryfikować ich sygnały sterujące, dokonać pomiaru hydraulicznego i optycznie zweryfikować stan poszczególnych elementów (np. czy nie posiadają ubytków  i śladów korozji). Diagnostyka układów wtryskowych COMMON RAIL to także odpowiednie testowanie, które pozwoli na sprawdzenie prawidłowości w zakresie działania poszczególnych elementów. Jest to niepomijalny element, który daje możliwość sprawdzenia, gdzie leży źródło błędu a także na przetestowanie skuteczności podjętych działań naprawczych. Zależnie od zaistniałej sytuacji, diagnostyka układów wtryskowych COMMON RAIL może przebiegać bez konieczności demontażu wtryskiwaczy (wtedy pod króćce odpływowe podpina się sprzęt diagnostyczny, który pozwala określić, który z elementów nie działa z należytą wydajnością). Jeżeli jesteśmy zmuszeni do demontażu wtryskiwaczy, to przeprowadzamy ich kompleksowe czyszczenie i regenerację (jeżeli jest możliwa).

Wykorzystujemy do tego specjalistyczny sprzęt, który pozwala uzyskać maksymalną precyzję czyszczenia. Posiadamy bogate doświadczenie w diagnozowaniu wspomnianego układu oraz naprawie jego elementów. Każde z podjętych działań kończymy kompleksową analizą skuteczności wprowadzonych zmian, dzięki czemu zyskujemy pewność, iż nasi klienci będą w pełni usatysfakcjonowani jakością obsługi.