• Polski
  • Deutsch
+48 606 815 000 +48 608 037 431

Po czym poznać, że sprzęgło wymaga naprawy?

Głównym zadaniem sprzęgła jest łagodne przenoszenie momentu obrotowego między silnikiem a skrzynią biegów. Po wciśnięciu pedału sprzęgła możliwa jest zmiana biegów podczas jazdy samochodem, jak również zatrzymanie auta bez potrzeby wyłączenie silnika.

Jakie są najczęstsze objawy kończącego się sprzęgła?

Sprzęgło w nowym samochodzie powinno wytrzymać przebieg nawet do 200 tysięcy kilometrów. Wiele zależy od jakości urządzenia, parametrów silnika, rodzaju skrzyni biegów, a także sposobu kierowania pojazdem. Budowa sprzęgła jest oparta na tarczy oraz okładziny ciernej, która jest na niej zamontowana. To właśnie ta okładzina najczęściej ulega ścieraniu. Gdy jej grubość jej zbyt mała, sprzęgło zaczyna się ślizgać i zaczynają się problemy z jazdą. Na skutek ślizgania się sprzęgła spadają dość znacznie osiągi auta. Innym objawem kończącego się sprzęgła jest specyficzny zapach wyczuwalny najczęściej podczas gwałtownego przyspieszania, czuć drgania i szarpania, mogą wystąpić także problemy z wybieraniem biegów.

Co zrobić, gdy sprzęgło źle działa?

Sprzęgło jest odpowiedzialne za płynne ruszanie auta, łączy silnik ze skrzynią biegów. Bardzo duży wpływ na żywotność sprzęgła ma sposób prowadzenia auta. Nie należy jeździć na półsprzęgle ani gwałtownie puszczać sprzęgła. Błędem jest także niewciskanie sprzęgła do końca. Gdy zauważymy, że sprzęgło źle działa należy jak najszybciej go naprawić. Opóźnienie naprawy może być przyczyną poważnych kłopotów oraz większych kosztów naprawy, gdyż niesprawne sprzęgło może uszkodzić inne części auta. Każdą zaobserwowaną usterkę, która może być oznaką zużywającego się sprzęgła, należy skonsultować z mechanikiem, na przykład z Firmy Serwis Aut ciężarowych LKW Zenon Zawada.