• Polski
  • Deutsch
+48 606 815 000 +48 608 037 431

Na czym polega regeneracja skrzyni biegów?

Utrzymanie samochodu we właściwym stanie technicznym jest niezbędne do zachowania jego pełnej mobilności. Będzie to szczególnie ważne w przypadku aut dostawczych i ciężarówek, które są potrzebne do funkcjonowania wykorzystujących je na co dzień firm. By było to możliwe, konieczne okażą się systematyczne przeglądy oraz szybka wymiana zużytych części i podzespołów. Obsługę swych pojazdów warto powierzyć sprawdzonej firmie, np. serwisowi Samochodów Ciężarowych Truck we Wrocławiu. Zagwarantuje to uzyskanie odpowiednich efektów, a jednocześnie pozwoli na uniknięcie zbędnych kosztów, także dzięki możliwości zregenerowania niektórych elementów. Będzie to korzystne np. w razie uszkodzenia skrzyni biegów.

Dlaczego skrzynia biegów jest ważna?

Skrzynia biegów to urządzenie, które pozwala na dostosowywanie wysokości stosunku generowanego przez jednostkę napędową momentu obrotowego do prędkości obrotowej, z jaką obraca się wał. Jest to możliwe przez zmianę przełożeń, a tym samym wartości tych podstawowych parametrów. Efekt ten może być uzyskiwany na rozmaite sposoby – na ogół dzięki zębatkom o różnej średnicy, a zarazem ilości zębów albo specjalnemu układowi bezstopniowemu, gdzie parametry kół napędzanych zmienia się, zbliżając do siebie lub oddalając dwie stożkowate tarcze, między którymi znajduje się przenoszący napęd pas bezkońcowy.

W jaki sposób można zregenerować skrzynię biegów?

Skrzynie biegów to podzespoły o wysokiej złożoności i precyzji wykonania poszczególnych elementów oraz ich montażu. Ponieważ są one kosztowne, w razie poważniejszych usterek opłacalna okaże się ich kompleksowa regeneracja. Stanie się tak zwłaszcza w przypadku skomplikowanych skrzyń zautomatyzowanych i automatycznych. Rodzaj niezbędnych czynności będzie zależał od skali uszkodzeń i stanu technicznego współpracujących ze sobą elementów. W grę może wchodzić m.in. konieczność zajęcia się sprzęgłem hydrokinetycznym, konkretnymi zębatkami i wałkami, a także łożyskami. Często nie obejdzie się także bez zajęcia się podzespołami elektronicznymi. Przed złożeniem podzespołu konieczne jest też dokładne wyważanie poszczególnych komponentów, ponieważ pracują one przy znacznych obciążeniach.