• Polski
  • Deutsch
+48 606 815 000 +48 608 037 431

Jak wygląda wymiana oleju samochodowego w warsztacie?

Wymiana oleju jest niezwykle ważna dla prawidłowego działania samochodów osobowych i ciężarówek. Regularne serwisowanie oraz kontrola stanu oleju gwarantują długi okres eksploatacji pojazdu oraz jego bezpieczne i efektywne użytkowanie.

Jak wygląda wymiana oleju samochodowego w aucie osobowym?

W przypadku samochodów osobowych proces wymiany oleju rozpoczyna się od sprawdzenia jego aktualnego poziomu oraz rodzaju używanego płynu. Następnie mechanik unosi samochód na podnośniku. Po odkręceniu korka spustowego uwalnia zużyty olej, który znajduje się w specjalnym pojemniku. Kiedy stary olej zostanie usunięty, na miejsce korka spustowego zakłada się nową uszczelkę i ponownie go dokręca. W międzyczasie wymienia się również filtr oleju. Po zamontowaniu nowego filtra następuje etap napełniania układu świeżym olejem poprzez wlew oleju na górze silnika.

Jak przeprowadza się wymianę oleju w tirze?

W przypadku ciężarówek ten proces jest nieco bardziej skomplikowany, dlatego najlepiej skorzystać z usług  serwisu truck we Wrocławiu. Najpierw sprawdza się stan oleju oraz czy należy wymienić filtry. Następnie, podobnie jak w przypadku aut osobowych, tir zostaje uniesiony za pomocą specjalistycznego podnośnika. Zużyty olej ze zbiornika jest odprowadzany do pojemnika, a mechanicznie oczyszczona skrzynia biegów oraz elementy układu smarowania są dokładnie sprawdzane pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub nieszczelności. Wymiana filtra oleju w tirze jest szczególnie istotna, ponieważ duża objętość płynu oraz intensywne warunki pracy silnika ciężarowego sprawiają, że ma on za zadanie zatrzymać większą ilość zanieczyszczeń niż w przypadku pojazdów osobowych. Po zamontowaniu nowego filtra układ smarowania jest napełniany odpowiednią ilością nowego oleju.