• Polski
  • Deutsch
+48 606 815 000 +48 608 037 431

Jak wybrać właściwy olej silnikowy?

Zadaniem oleju silnikowego jest przede wszystkim zabezpieczanie podzespołów silnika. Niezwykle ważne jest, aby olej miał wysoką jakość i był dopasowany do zaleceń producenta danego pojazdu. Podczas wyboru oleju silnikowego trzeba też zwrócić uwagę na pewne parametry. Z poniższego wpisu dowiesz się, jak wybrać odpowiedni olej silnikowy i jakie jest zadanie oleju silnikowego. Życzymy udanej lektury.

Na jakie parametry oleju silnikowego warto zwrócić uwagę?

Podczas wybierania oleju silnikowego należy zwrócić uwagę na jego lepkość. Wysoka lepkość oleju świadczy o grubej warstwie ochronnej, która skutecznie zabezpiecza silnik przed zatarciem. Niezwykle ważne jest też, aby zwrócić uwagę na rodzaj oleju silnikowego. A autach z silnikiem Diesla dobrym wyborem będą oleje syntetyczne, które są odporne na wysoką temperaturę i skuteczne redukują osady, które mogłyby zanieczyszczać silnik. Wybierając olej silnikowy do samochodu, należy się też kierować zaleceniami producenta. Dzięki temu można mieć pewność, że olej będzie dobrze pełnił swoją funkcję w każdych warunkach.

Jakie jest zadanie oleju silnikowego?

Głównym zadaniem oleju silnikowego jest ochrona poszczególnych elementów silnika przed zatarciem. Jego kolejną funkcją jest obniżanie temperatury rozgrzanych podzespołów silnika i odbieranie ciepła z dolnej części tłoka. Co więcej, odpowiednio dobrany olej silnikowy będzie skutecznie czyścił silnik i usuwał wszelkie osady. Dzięki prawidłowo dobranemu olejowi można mieć pewność, że silnik będzie pracował prawidłowo i nie zostanie uszkodzony. Ważne jest jednak, aby systematycznie przeprowadzać wymianę oleju silnikowego, co zapewni jednostce napędowej prawidłowe smarowanie.