Utrzymanie pojazdów w dobrym stanie technicznym wymaga zatroszczenia się o ich regularne przeglądy. Szczególnie ważną kwestią okaże się pamiętanie o cyklicznej wymianie części i materiałów eksploatacyjnych, a więc przede wszystkim oleju silnikowego i jego filtra. Równie istotne stanie się też zadbanie o m.in. filtry paliwa i powietrza, klocki hamulcowe oraz tarcze, chłodziwo i paski klinowe. Duże znaczenie ma również okresowa wymiana filtra kabinowego. Prawidłowa obsługa samochodów wymaga jednak korzystania z pomocy rzetelnego serwisu aut ciężarowych truck. We Wrocławiu firmą świadczącą usługi tego typu na najwyższym poziomie jest LKW Zenon Zawada. Przekonajmy się, czym są filtry kabinowe i sprawdźmy, kiedy należy je zmieniać.
Czym jest filtr kabinowy?
Filtr kabinowy ma na celu oczyszczanie powietrza, które będzie trafiało do wnętrza pojazdu. Jego zadaniem jest wychwytywanie z niego wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń od pyłów i kurzu po rozmaite alergeny. Jest on umieszczony w taki sposób, że przepływa przez niego strumień powietrza czerpany z zewnątrz, a także trafiający do nagrzewnicy systemu ogrzewania lub na parownik układu klimatyzacji. Zapchany filtr będzie się więc przekładał na wydajność pracy wentylacji i klimatyzacji, często doprowadzając do przeciążania wentylatora wymuszającego obieg powietrza.
Kiedy wymieniać filtr kabinowy?
Czas, po jakim powinno się wymienić filtr kabinowy, jest uzależniony od jego rodzaju oraz zaleceń producenta pojazdu w tym obszarze. Okresy podawane w dokumentacji technicznej samochodu należy jednak traktować orientacyjnie, a w sytuacji, gdy auto jest eksploatowane w dużym zapyleniu czy ciężkich warunkach terenowych muszą one zostać skorygowane i odpowiednio skrócone. Warto pamiętać, że w przypadku samochodów ciężarowych kabina pojazdu jest jednocześnie miejscem, gdzie kierowca spędza wiele godzin, drożność i jakość filtra kabinowego będzie się więc bezpośrednio przekładała na jego samopoczucie i zdrowie.